Bulwary Zawiercia. 11 milionów złotych na inwestycję

Niemal 11 milionów złotych ma trafić do Zawiercia w ramach projektów związanych z rewitalizacją zdegradowanych obszarów. Umowy dotyczące realizacji czterech projektów podpisano w Urzędzie Marszałkowskim.

Województwo śląskie reprezentowali marszałek Jakub Chełstowski i wicemarszałek Wojciech Kałuża. Zawiercie – prezydent Łukasz Konarski.

– Rewitalizacja obszarów zdegradowanych to jedno z największych wyzwań regionu. Środki unijne są znakomitym narzędziem, by te ważne z perspektywy mieszkańców projekty realizować, zarówno w tej, jak i przyszłej perspektywie unijnego finansowania. To nie tylko zmiana przestrzeni parku, ale także utworzenie nowych miejsc aktywności społecznej, sprzyjających rozwiązywaniu problemów – mówił marszałek Jakub Chełstowski.

Urząd Marszałkowski poinformował, że w Zawierciu dojdzie do rewitalizacji przestrzeni publicznej w Parku Mickiewicza oraz odnowy obiektów na Osiedlu Szymańskiego. Miasto planuje prace związane z renowacją obiektów małej architektury (m.in. wiaty, fontanny, grill, stół do tenisa stołowego, krąg taneczny), a także odnowę zieleni, wymianę nawierzchni chodników i budowę placu zabaw. – Dzięki tym pracom, obszar bulwarów Zawiercia zyska nowy wizerunek i stworzy miejsce spotkań dla mieszkańców, aby mogli aktywnie spędzać czas na wolnym powietrzu – podkreślają samorządowcy.

– To są ogromne środki, które zamierzamy przeznaczyć na realizację trudnych projektów. Te tereny są objęte opieką konserwatorską, chcemy odnowić oblicze parku i zrewitalizować dwa ważne budynki na cele społeczne. W jednym z nich ma powstać świetlica środowiskowa dla dzieci i młodzieży, a w drugim hostel dla matki z dzieckiem – tłumaczył prezydent Zawiercia Łukasz Konarski.

Rewitalizacja przestrzeni przewiduje też modernizację dwóch zabytkowych budynków zlokalizowanych przy ulicy Westerplatte oraz Niedziałkowskiego. W odnowionych budynkach będą realizowane usługi społeczne, świadczone głównie przez spółdzielnię socjalną oraz świetlicę środowiskową.

Wartość wszystkich czterech projektów to prawie 11 mln zł, z czego prawie 10 mln zł to środki pochodzące z Unii Europejskiej.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *