Ceny za śmieci rosną w całym kraju. Podobnie będzie w Zawierciu?

Referat Gospodarki Komunalnej UM w Zawierciu poinformował dziś o prawdopodobnej podwyżce opłat za odbiór śmieci. Powód? Główne przyczyny podwyżki cen w ostatnich latach to brak konkurencji oraz wyższe stawki za przetwarzanie i składowanie odpadów.

W komunikacie wspomniano, że Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przyjrzał się cenom za gospodarowanie odpadami. Zbadano sytuację we wszystkich 302 gminach miejskich w Polsce i przygotowano specjalny raport.

– Badanie urzędu pokazało, że wzrost opłat płaconych przez mieszkańców za odbiór śmieci rozpoczął się w 2017 roku, a potem z roku na rok był coraz większy. W latach 2018 -2019 ponad 60 proc. gmin podniosło lub planuje zwiększyć ceny. Skala podwyżek różni się w zależności od regionu Polski – powiedział prezes UOKiK Marek Niechciał.

Niestety, okazuje się, że obowiązujące stawki opłat w Gminie Zawiercie także nie wystarczają na pokrycie kosztów systemu gospodarowania odpadami komunalnymi. Droższe jest m.in. przetwarzanie odpadów, a to jeden z czynników, który powoduje, że gmina musi dopłacać do systemu. Dlatego też Władze Zawiercia oraz Radni Rady Miejskiej będą musieli pochylić się nad podwyżką opłat.

Dla porównania: wiadomo już, że w sąsiednim Myszkowie od 1 kwietnia 2020 roku za odpady segregowane trzeba będzie płacić 29,40 zł. W Wodzisławiu Śląskim ta stawka wynosi obecnie 26,10 zł, a np. w Porębie – 20 zł.

Co ważne, rozpoczęły się konsultacje dotyczące projektu uchwały w sprawie ustalenia stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Z projektu wynika, że opłata za segregowane odpady może wynieść 25 złotych, co i tak będzie mniej uciążliwe dla mieszkańców, niż np. w Myszkowie.

Źródło: Czysta Gmina Zawiercie

Foto: Pixabay

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *