I Festiwal Wiesława Ochmana w Zawierciu. 4 dni muzycznych wydarzeń

Zawiercie, za sprawą 1. Festiwalu Wiesława Ochmana, od 3 do 6 października stanie się Jurajską Stolicą Kultury i Sztuki. Przez 4 dni mieszkańcy i miłośnicy muzyki będą mogli wziąć udział w sześciu wydarzeniach artystycznych. Część z nich będzie dostępna dla publiczności za darmo.

W Zawierciu przez 25 lat odbywały się koncerty charytatywne „Wiesław Ochman i Jego Goście”. Dochód z tych wydarzeń (łącznie ponad 1 mln zł) przeznaczony został na zakup sprzętu medycznego dla Szpitala Powiatowego w Zawierciu. Festiwal jest kontynuacją tej pięknej tradycji.

W czwartek, 3 października (godz. 18) zaplanowano galę otwarcia i koncert „Melodie Moniuszki w Karierze Ochmana”. Na widowni zasiądzie patron Festiwalu, Wiesław Ochman. Po zakończeniu koncertu (godz. 21) w galerii ZAWartE odbędzie się „Wernisaż Malarstwa Polskiego”. Miłośnicy malarstwa będą mogli podziwiać ponad 40 dzieł najznakomitszych polskich malarzy przełomu XX i XXI wieku.

Już 4 października o godz. 11 odbędzie się warsztat edukacyjny dla młodzieży „Bliżej Moniuszki”, który poprowadzi sam Wiesław Ochman oraz Pomysłodawca Festiwalu Jarosław Świtała. O godz. 18 zapraszamy na Operę „Straszny dwór” w wykonaniu studentów oraz absolwentów katowickiej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego.

Następnego dnia (5 października) w Bazylice Mniejszej pw. św. Ap. Piotra i Pawła (godz. 19) odbędzie się koncert pokoleniowy „Polskie Pieśni Sakralne”, podczas którego na jednej scenie z Mistrzem Wiesławem Ochmanem zaśpiewa jego wnuczek – również tenor, student drugiego roku Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach – Krystian Ochman.

Zwieńczeniem Festiwalu będzie gala charytatywna. 6 października (godz. 18) na scenie MOK „Centrum” zagra orkiestra Filharmonii Zabrzańskiej – Instytucja Kultury Miasta Zabrze, pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego. Wręczony zostanie również „Kryształowy Ochman” – nagroda przyznawana dla osób lub instytucji, które w sposób szczególny wsparły Festiwal Wiesława Ochmana oraz działalność Fundacji Pomocy dla Szpitala „Auxilium” im. dr. Henryka Wnuka.

Szczegóły dotyczące Festiwalu dostępne są na oficjalnej stronie ochmanfestiwal.pl.

One thought on “I Festiwal Wiesława Ochmana w Zawierciu. 4 dni muzycznych wydarzeń

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *