Powstaną obwodnice Kroczyc, Pradeł, Szczekocin i miejscowości Goleniowy

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk poinformował o tym, że obwodnice Kroczyc, Pradeł, Szczekocin i miejscowości Goleniowy znalazły się w rządowym programie budowy 100 obwodnic. Realizacja inwestycji jest przewidziana na lata 2023 – 2026. O te inwestycje bardzo mocno zabiegali: obecny starosta zawierciański Gabriel Dors oraz parlamentarzyści z naszego okręgu.
Obwodnica Kroczyc ma mieć długość 9,2 km i kosztować 276 mln zł, obwodnica Pradeł – 2,2 km (66 mln zł), obwodnica Szczekocin i miejscowości Goleniowy – 12,8 km (ok. 382,5 mln zł).
Prace przygotowawcze rozpoczęły się już wiele lat temu i w związku z tym inwestycje są już częściowo przygotowane do realizacji. Posiadają m.in. decyzje o środowiskowych uwarunkowaniach. To, że znalazły się w programie 100 obwodnic, pozwoli przyspieszyć zrealizowanie przedsięwzięć.
Podstawowym celem budowy wymienionych obwodnic jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego, jaki przejeżdża przez te miejscowości. Wraz z realizowaną obecnie obwodnicą Poręby i Zawiercia oraz innymi inwestycjami na drodze krajowej nr 78 na odcinku od połączenia z A1 na wysokości Pyrzowic do Szczekocin, przyczyni się do odciążenia układu komunikacyjnego w ruchu drogowym na obszarze obejmującym północno–wschodnie tereny woj. śląskiego. Nowo budowana droga przejmie znaczącą część ruchu tranzytowego i regionalnego, skutkiem czego na obecnej drodze krajowej nr 78 przeważać będzie ruch lokalny.
Dzięki temu nastąpi poprawa bezpieczeństwa mieszkańców oraz zwiększenie przepustowości połączenia – z jednej strony z A1, z drugiej z S7 na wysokości Jędrzejowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *