Spotkanie autorskie z Piotrem Zwaryczem w Hotelu Fajkier

Spotkanie autorskie z Piotrem Zwaryczem w Hotelu Fajkier: Znany strażak i fotograf przyjechał w sobotę do Hotelu Fajkier w Lgocie Murowanej. Opowiedział m.in. o kulisach misji polskich strażaków w Szwecji.

W 2018 roku polscy strażacy pomagali Szwedom w gaszeniu pożarów lasów. Zadaniem naszych mundurowych była obrona przed ogniem miejscowości Karbole. W akcji wzięło udział 139 strażaków z województw: wielkopolskiego, zachodniopomorskiego, lubuskiego i mazowieckiego.

Misję – na zdjęciach i filmach – uwiecznił Piotr Zwarycz. To oficer Państwowej Straży Pożarnej z ponad 15-letnim doświadczeniem, a poza służbą ratownik wysokościowy, taternik jaskiniowy, płetwonurek, instruktor CFBT oraz fotograf.

Piotr Zwarycz podkreślał, że pożary lasów, do których tam doszło, były większe (pod względem obszaru) od pożaru w Kuźni Raciborskiej w 1992 roku. – Fotografowałem przebieg tej misji. Zawsze staram się pokazać jak wygląda praca moich kolegów – tłumaczył podczas spotkania Piotr Zwarycz. By dostać się do Szwecji, zrezygnował z opłaconych wcześniej wakacji.

Nie zabrakło również szczegółów technicznych. Piotr Zwarycz mówił m.in. o zaopatrzeniu wodnym, codziennym życiu w bazie w miejscowości Sveg oraz o różnych łącznikach strażackich węży, z których korzystali Polacy i Szwedzi.

Podczas spotkania premierowo zaprezentowano album „MISJA SZWECJA – na linii ognia”. Można w nim znaleźć fotografie wykonane przez Piotra Zwarycza podczas misji.

Spotkanie zorganizowali: Hotel Fajkier w Lgocie Murowanej oraz Jurassic Photo Team.

Foto: Grzegorz Maciąg i Marcin Ratajczak (Jurassic Photo Team)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *