Uczniowie z Przyłubska i Żarek produkują specjalne uchwyty do walki z koronawirusem

Użyj przedramienia zamiast dłoni, przed wirusem cię to uchroni!” – to nazwa akcji, którą realizuje dwóch uczniów z Przyłubska (gmina Kroczyce) i Żarek. Produkują oni specjalne uchwyty, które umożliwiają otwieranie drzwi bez konieczności ich dotykania. Wojtek i Piotr przekazali już takie uchwyty do Stacji Pogotowia Ratunkowego w Zawierciu, Komendy Powiatowej PSP w Zawierciu oraz II LO.

– Jeśli uda nam się rozwinąć produkcję, to będziemy mogli sprezentować takie uchwyty do wszystkich instytucji w Zawierciu. Być może także do innych miast czy województw – mówi 18-letni Wojciech Mikoda z Przyłubska, uczeń II LO im. H. Malczewskiej w Zawierciu. Na pomysł produkowania uchwytów wpadł razem z kolegą z Żarek – 19-letnim Piotrem Dyją.

– Nie chcieliśmy tylko siedzieć w domu, oglądając kolejny serial. Postanowiliśmy w jakiś sposób pomóc w walce z koronawirusem – wskazują.

Uchwyty są zaprojektowane i wyprodukowane przez Wojtka i Piotra. Umożliwiają otwarcie drzwi bez konieczności chwycenia za klamkę. Wystarczy nam tylko ruch przedramieniem.

– Głównym celem całej tej akcji jest zwrócenie uwagi ludzi na to, czego dotykają. Liczymy na to, że dzięki takiemu rozwiązaniu uda się uniknąć zakażenia koronawirusem – wskazuje Wojtek.

Obecnie razem z Piotrem zbierają pieniądze na rozwinięcie produkcji. Szczegóły na stronach zrzutka.pl oraz uchwytywirus.pl.

– 100 proc. środków przeznaczymy na zakup materiałów i maszyn, dzięki którym będziemy mogli jeszcze sprawniej przekazywać darmowe uchwyty do najbardziej potrzebujących. Myślimy także dodatkowo o produkcji przyłbic – podkreśla Wojciech.

Jak działa specjalny uchwyt? Zobaczcie wideo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *