Wspieranie OSP to inwestowanie w bezpieczeństwo

Prawie 3,3 miliona złotych przeznaczono w ostatnich czterech latach na jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej na terenie gminy Zawiercie. Pieniądze pochodziły z budżetu miasta, m.in. w ramach Funduszu Sołeckiego. – Wspieranie OSP to inwestowanie w bezpieczeństwo mieszkańców – podkreśla Witold Grim, prezydent Zawiercia.

Na terenie gminy Zawiercie działają jednostki OSP w: Blanowicach, Bzowie, Karlinie, Kromołowie, Łośnicach, Marciszowie, Pomrożycach, Skarżycach i Żerkowicach.

Miasto wspiera działalność druhów, finansując ich działalność z budżetu miasta, m.in. w ramach Funduszu Sołeckiego. Do czerwca 2018 roku to niebagatelna kwota ponad 2 milionów 544 tysięcy złotych.

Środki finansowe zostały przeznaczone między innymi na części i akcesoria do samochodów, z których korzystają druhowie. Jednostki OSP wyposażono w lampy i pasy strażackie, a kupiono również myjkę ciśnieniową, mundury koszarowe, torbę medyczną, drabinę oraz aparaty oddechowe z czujnikiem bezruchu.

Wyremontowano: budynek OSP Łośnice (III etap), strażnice OSP Marciszów, OSP Żerkowice, OSP Pomrożyce i OSP Bzów, schody wejściowe do budynku OSP Skarżyce oraz podłogę w remizie OSP Żerkowice (w ramach projektu kupiono też odtwarzacz CD, projektor multimedialny razem z ekranem projekcyjnym).

Pieniądze z budżetu miasta przeznaczono także na remont motopompy i podjazdu przed strażnicą OSP Marciszów, modernizację zadaszenia budynku remizy OSP Skarżyce oraz budynku OSP Bzów i kotłowni w strażnicy OSP Marciszów.

Przeprowadzono także częściową modernizację instalacji centralnego ogrzewania w budynku OSP Blanowice, wymieniono parkiet w sali remizy OSP Blanowice i zrekultywowano teren po nieczynnym zbiorniku przeciwpożarowym na terenie sołectwa Pomrożyce (powstał tam plac z kostki betonowej).

Środki gminy Zawiercie pozwoliły także na budowę garaży dla OSP Karlin (II etap) i OSP Marciszów czy też rozbudowanie garażu w strażnicy OSP Blanowice, a warto dodać, że wymieniono tylko najważniejsze inwestycje.

W lipcu 2018 roku prezydent Zawiercia Witold Grim przekazał 7 jednostkom OSP z terenu gminy profesjonalny sprzęt niezbędny do akcji ratowniczo-gaśniczych. Miasto pozyskało na ten cel ponad 145 tysięcy złotych z Ministerstwa Sprawiedliwości. We wrześniu jednostka OSP Blanowice wzbogaciła się natomiast o kolejny samochód, a wcześniej nowe wozy otrzymały OSP z Bzowa i Kromołowa. Przeznaczono na ich zakup kwotę 320 tysięcy z budżetu Gminy Zawiercie.

Sfinansowano ze środków KWW Witolda Grima Zawiercie bez podziałów