Wyrok sądu w sprawie pałacu w Szczekocinach. Gmina ma zapłacić ponad 5 milionów złotych odszkodowania

Czarne chmury zebrały się nad gminą Szczekociny, ponieważ sąd przyznał odszkodowanie byłemu dzierżawcy pałacu. Chodzi o niebagatelną kwotę ponad 5 milionów złotych, które musi zapłacić Urząd Miasta i Gminy. O sprawie, na ostatniej sesji Rady Miasta i Gminy, poinformował burmistrz Jacek Lipa. Zapowiedział apelację od wyroku.

Gmina od wielu lat nie może znaleźć kupca na pałac, a jej samej nie stać na utrzymanie i konserwację zabytku. W czasach PRL-u w pałacu mieściła się szkoła, potem biblioteka. W 2009 roku gmina zerwała umowę dzierżawy z inwestorem, który odnawiał budynek. Tym inwestorem był Marian Kasprzak.

Sprawa z jego powództwa ciągnie się od 2010 roku. W grudniu 2018 roku Sąd Okręgowy w Częstochowie wydał wyrok i zasądził na rzecz powoda 5 milionów 64 tysięcy 292 złotych i 93 groszy. Ma to być zwrot kosztów poniesionych przez Mariana Kasprzaka. Obecny burmistrz Szczekocin Jacek Lipa zapowiedział już apelację od wyroku.

Od 2010 roku pałac niszczeje. Cały zespół pałacowo-parkowy próbowano sprzedać, ale bez skutku. Oprócz przetargu ograniczonego, gmina ogłaszała wcześniej nieograniczone ustne przetargi na sprzedaż. Nikt nie wpłacił wtedy nawet wadium… W gminie mówiło się wtedy nawet o takim pomyśle, by wysłać pisma do najbogatszych ludzi w naszym kraju – Jana Kulczyka czy też Zygmunta Solorza-Żaka. Władze chciały w ten sposób zainteresować ich pałacem. Wcześniej mówiło się też o tym, że pałac mogłaby kupić rodzina znanej aktorki Alicji Bachledy-Curuś. Na razie jednak właścicielem wciąż jest gmina, a obiekt wygląda coraz gorzej.

 

5 thoughts on “Wyrok sądu w sprawie pałacu w Szczekocinach. Gmina ma zapłacić ponad 5 milionów złotych odszkodowania

  1. Kazda umowa ma dwa konce. Posadzenie drzew i sciecie pokrzyw sa to rzeczy n- rzedne , rodzaju raczej kosmetycznego, niz renowacyjnego. Jezeli Gmina ponosila jakies koszty zwiazane z ta ” dzierzawa”, to oczywiscie miala prawo do interwencji z racji”kto placi ten zada”. Jezeli ten „inwestor” nie wywiazal sie z umowy, a teraz jeszcze zada odszkodowan na taka sume, to sprawa jest raczej nieprzyjemna. Obecny system nie sprzyja logice. Fundusze na utrzymywanie pomnikow narodowej historii powinny pochodzic z budzetu panstwa. Zadna Gmina nie jest w stanie tego zrobic. Niestety obecnie niszczy sie wszsytko co jest historia i tozsamoscia narodu.Patologiczny czas!

  2. Ja proponuje aby te kwote zaplacil burmistrz ktory wymowil dzierzawe panu Kasprzykowi.Zrobil to sam nie konsultujac z mieszkancami swojej decyzji.Nam mieszkancom nie stanowilo jakiegos wielkiego problemu w jakim czasie zostana wykonane prace na terenie zespolu palacowo-parkowego.Wazne ze po wielu latach zobaczylismy rowno posadzone drzewa za palacem I miedzy bramami ,zniknely pokrzywy w parku ,gazon przestal byc droga na skroty.Generalnie my widzielismy ze tam cos dobrego sie dzieje-a teraz?Palac niszczeje od tylu lat.Mysle ze gdyby p.Kasprzyk dzialal do dzis wszystko wygladoloby inaczej.Dlaczego my mieszkancy mamy teraz placic za decyzje podjeta jdnoosobowo lub wspolnie z Rada Miasta?

  3. Proponuję aby pałac wykupił burmistrz, który uniemożliwił inwestorowi odnawianie obiektu!!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *